Церковний Трибунал

Католицька Церква, керована наступником Святого Апостола Петра та Єпископами, з’єднаними з ним, утворена у цьому світі як спільнота, члени якої утворюють Божий народ і по-своєму беруть участь у священичій, пророчій і царській службі Христа. Здійснювати цю службу (місію) покликаний кожен вірний відповідно до власного становища. Отже, йдеться про певну організовану церковну структуру, котра має своє керівництво через уряд єпископів, та вірних. Відповідно усі члени Церкви зобов’язані підкорятися певним правилам та приписам, з метою належного і мирного функціонування Вселенської Церкви.

Відповідно до кан. 43 та 178 Кодексу Канонів Східних Церков, Римському Архиєрею та єпархіальному Єпископу довірено керувати Божим людом та надано відповідні повноваження. Від самих початків заснування, Церква вважала за необхідність встановлення певних норм (церковного права) щоби через виконання приписів закону, провадити вірних до Бога.

У Церкві, як у кожній цивілізованій правовій спільноті, існує поділ на три гілки влади – законодавчу, виконавчу та судову. Проте на відміну від держави, де кожна гілка незалежна одна від одної, у Католицькій Церкві ці три гілки зосереджені в особі Римського Архиєрея (на вселенському рівні) та Єпископа (на єпархіальному рівні). Якщо законодавчу та виконавчу владу Римський Архиєрей і Єпископ виконують особисто, то судову владу, зазвичай, вони делегують судовим вікаріям і суддям, які виконують її церковному Трибуналі в межах своєї компетенції та від їхнього імені (див. кан. 1086 ККСЦ). І саме Церковний Трибунал, через свою діяльність має на меті встановлювати істину для оберігання та відновлення справедливості у Церкві. В результаті історичного розвитку, в Католицькій Церкві з’явилися Трибунали різних ступенів судочинства. Відповідно до сучасного церковного законодавства, в УГКЦ існує наступний поділ ступенів судочинства: Єпархіальний, Митрополичий та Верховно-Архиєпископський.

Трибунал Львівської Митрополії є Трибуналом першого ступеня судочинства для Львівської Архиєпархії, яка охоплює територію м. Львова, Яворівського, Золочівського та Пустомитівського районів Львівської області. Також, згідно з кан. 1064 § 1 ККСЦ, є другим (апеляційним) ступенем судочинства для Дрогобицької, Сокальсько-Жовківської та Стрийської Єпархій УГКЦ.

На підставі кан. 133 § 1 п. 3 ККСЦ, Трибунал Львівської Митрополії УГКЦ був створений Декретом Високопреосвященнішого Кир Ігора (ВОЗЬНЯКА), Архиєпископа і Митрополита Львівського. Відповідно до даного Декрету, Трибунал діє на підставі ККСЦ і Статуту, затвердженого згідно з кан. 1070 ККСЦ Архиєпископом і Митрополитом Львівським та має компетенцію розглядати подружні, спірні та карні справи.


Персонал Трибуналу Львівської Митрополії УГКЦ


Судовий вікарій: о. Ростислав Бубняк

Судді: о. Микола Стронянський, о. Андрій Джигалюк, п. Андрій Ханас

Промотор справедливості: о. Роман Іванців (від 22.10.2020)

Захисники подружнього вузла і авдитори: о. Ярослав Максимців, о. Петро Проців, підд. Олег Кравчук

Адвокат: о. Петро Проців

Нотарі: о. Зіновій Завидівський, о. Олег Островський