Вих. ЛВ 21/106
Львів, 17.02.2021


ПАСТИРСЬКЕ ПОСЛАННЯ
Архиєпископа і Митрополита Львівського Української Греко-Католицької Церкви
духовенству і мирянам Львівської Архиєпархії
Про дні звершення Таїнства Подружжя

Дорогі у Христі!

Про гідність подружжя ми дізнаємось зі Святого Письма, як першоджерела Божого обʼявлення. Бог, що є любов, сотворив людину з любови і покликав до любови. Сотворивши чоловіка й жінку, Він покликав їх у подружжі до глибокої спільности життя і любови, «так що вони не будуть більше двоє, лиш одне тіло» (Мт. 19, 6). Благословивши їх, Бог мовив: «Будьте плідні й множтеся» (Бут. 1, 28). Подружній союз чоловіка та жінки, заснований і впорядкований законодавчою волею Творця, зі своєї природи скерований до єднання і добра подругів, а також до народження та виховання дітей. Згідно з первісним Божим задумом подружній союз нерозривний, як це ствердив сам Ісус Христос: «Що Бог злучив, людина хай не розлучає» (див. Мр. 10, 9), (пор. ККЦ 337-338).

У Церкві подружній зв’язок є таїнством, у якому чоловік і жінка являють нове життя у Христі. Християнське подружжя – це не тільки природна спорідненість, спільне життя і досвід, а й середовище освячення людей. Подружжя є Святим Таїнством, у якому благодаттю Святого Духа чоловік і жінка в любові єднаються в «одне тіло» і творять «домашню церкву». Утворений у подружжі сімейний союз є спільнотою осіб, яка в Божому задумі є іконою спілкування осіб Пресвятої Тройці (Катехизм УГКЦ «Христос Наша Пасха» 471).

Подружжя є радістю двох осіб, які єднаються в одне ціле, радістю рідних і близьких та радістю Церкви. Це Святе Таїнство, як і інші Таїнства встановлені Церквою має свій спосіб звершення та відповідний час у літургійному році. Духовність Церкви є великим скарбом, який прикрашає її та допомагає вірним пізнавати незглибимі таємниці Божого Провидіння.

Тому, задля добра вірних Церква виокремлює періоди в літургійному році, в які не звершується Святе Таїнство Подружжя. Законодавство Вселенської Церкви визначає, що: «Вінчатися слід у парафіяльній церкві або за дозволом місцевого Ієрарха або місцевого пароха в іншому святому місці, а в інших місцях вінчатися можна тільки за дозволом місцевого Ієрарха. Щодо часу вінчання треба дотримуватись приписів, установлених партикулярним правом власної Церкви свого права» (кан. 838 ККСЦ).

Відповідно, Синод Єпископів Української Греко-Католицької Церкви, яка є Церквою свого права, затвердив Канони Партикулярного Права, що є чинним законодавством нашої Церкви, виходячи з якого Таїнство Подружжя може бути звершене будь-якого дня впродовж року окрім періодів посту і загальниць.

Згідно літургійної традиції нашої Церкви у календарі є чотири періоди посту: Великий піст і Страсний тиждень; Петрівка – від понеділка після неділі Всіх святих до навечір’я празника свв. верховних апп. Петра і Павла (включно); Успенський піст, або Спасівка, – від свята Перенесення Чесного і Животворного Хреста до навечір’я Успіння Пресвятої Богородиці (включно); Різдвяний піст, або Пилипівка – від дня після свята св. ап. Пилипа до навечір’я Різдва Христового (кан. 115 §2 КПП УГКЦ). Загальницями в УГКЦ є періоди: від Різдва Христового до навечір’я Богоявлення; від неділі Митаря і фарисея до неділі Блудного сина; від Пасхи до Томиної неділі; від Зіслання Святого Духа до неділі Всіх святих.

Зважаючи на те, що єпархія є частиною Божого народу, довірена пастирській опіці Єпископа, який керує нею від власного імені, як намісник і післанець Христа, турбуючись про підтримання спільної церковної дисципліни (пор. канн. 177 §1, 178, 201) та беручи до уваги, що Сиропусний тиждень безпосередньо приготовляє нас до Великого посту, що особливо відображається в богослужіннях, наполегливо, прошу, також не звершувати Таїнства Подружжя.

У випадку дванадесятих свят, престольного празника, чи задушних днів немає перешкод для звершення Таїнства Подружжя, однак, слід дотримуватись місцевого звичаю, якщо він має силу права у відповідності до кан. 1507 ККСЦ.

Потрібно памʼятати, що Церква завжди присутня у суспільстві, а її вірні є невід’ємною частиною суспільства, які його будують, виховують та зміцнюють своїм життям і діяльністю. З огляду на це є природнім співпережиття, окрім радісних, також і трагічних подій його історії, зокрема дня памʼяті голодоморів в Україні. Тому, не варто забувати про це і утриматись від звершення Таїнства Подружжя і весільної радості цього дня.

Церква завжди з розумінням відноситься до потреб своїх вірних і в окремих випадках з поважних причин може дозволити на звершення цього Таїнства у будь який період літургійного року: «Звершувати таїнство Подружжя під час постів або загальниць можна лише за дозволом місцевого ієрарха» (Кан. 110 §1 КПП УГКЦ).

Зважаючи також на те, що Таїнство Подружжя наповнене радістю осіб, яке супроводжується святкуванням, Церква може дозволити на це також у винятковому часі: «Диспензу від посту або загальниць з поважної причини може надати єпархіальний єпископ» (Кан. 110 §2 КПП УГКЦ).

При цій нагоді бажаю пригадати про можливість звершення Таїнства Подружжя та святкування повʼязаного з цим не лише в суботу, але й в інші дні тижня, окрім пʼятниці. При цьому необхідно памʼятати про виконання нареченими і запрошеними особами свого християнського обовʼязку в неділю і свята взяти участь у Божественній Літургії.

Зважаючи на вище наведене, наполегливо прошу, духовенство навчати вірних про існуючі вимоги права та періоди літургійного року, а мирян, плануючи дату звершення Таїнства Подружжя і святкування, заздалегідь узгоджувати з парохом/адміністратором беручи до уваги відповідні приписи.

Благословення Господнє на Вас!
ІГОР

Архиєпископ і Митрополит ЛьвівськийЦе послання доручаю прочитати після завершення кожної Божественної Літургії найближчої неділі та розмістити його на парафіяльній дошці оголошень.